میم،صاد

الف لام میم صاد

میم،صاد

الف لام میم صاد

میم،صاد

الف لام میم صاد...کتابى است که به سوى تو فرو فرستاده شده است، پس نباید از آن تنگدلى یابى، تا بدان هشدار دهى، و پندآموزى براى مؤمنان باشد.

سوره اعراف. آیات اول و دوم

یک یادداشت سانسور شده

چهارشنبه, ۳ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۳۰ ب.ظ

للحق


بعضی وقتها، به دلیلی که نمی دانی چیست، خاطراتی که نمی دانی چرا، در وضعیتی که نمی دانی چطور به سراعت می آیند! حکایت بیرون آمدن این یادداشت از زیر خروارها خاطره هم به همین  اندازه بی زمینه بود....


***

دو شماره «میدان انقلاب» چاپ کرده بودیم. اولی، یک پرونده ی مفصل و خلاف جریان درباره فیلم آخر مجید مجیدی بود که خیلی چسبید،خاصه مصاحبه اش. و دومی یک شماره جامع که تیتر یک ش، سخنان اوباما در مجمع عمومی 2015 سازمال ملل بود و تیتر دوم ش، متنی در تمجید از «خنده های غنی شده»ی خندوانه! برای شماره سه، سرمقاله را مقرر شد من بنویسم. موضوعش؟ سخنرانی آقا در جمع عزیزان نیروی دریایی. سخنانی صریح و البته مهم.

سرمقاله را نوشتم؛ دوستان خواندند، یکی از دوستان آمد و تا ساعت 19 نشست درباره ش صحبت کردیم و نظر داد. آخرش؟ چاپ نشد. گفتند زیادی نرم و اعتدالی است و خیلی طرف دولت را گرفته....این شد اولین متن سانسور شده ی من!

***


پس نوشت: به بسیج دانشجویی خیلی نقدها می شود کرد، خیلی آسیب ها هست که می شود بررسی کرد  و خیلی چالش ها که همگی قابل صحبت اند. شاید روزی، مفصل از تجربه یکساله ام در «بسیج دانشجویی» بنویسم.

با همه اینها اما،به نظرم یک بسیجی می ارزد به صد دانشجوی بی خیال که آمده اند مدرک بگیرند و بروند. همین که دغدغه دارند و حرف می زنند و کار می کنند و تا آخر شب می مانند دانشگاه که «گفتمان سازی» کنند، حتا اگر موفق نمی شوند، بسیار قابل احترام است.

پس نوشت 2: امسال از فضای تشکل ها دور نیستم. رفته ام تشکلی که «استقلال» دارد و به این استقلال «افتخار»می کند. ضعف و اشکال و سیاست زدگی و سطحی نگری کم نیست در همین تشکل جدید ما، اما خب قابل کار است و ظرفیت خوبی دارد. حداقلش این است که کسی مطلبت را به خاطر زیادی اعتدالی بودن ،سانسور نمی کند!


به نام خدا

دوقطبی ممنوع!


بیانات روز چهارشنبه‌ی رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه، سخنانی صریح،قاطع و بی‌پرده بود. ایشان مذاکره با امریکا را به دلیل«مضرات بسیاری که دارد و منافعی که اصلاً ندارد» ممنوع اعلام کردند و مشکل کنونی کشور را«وجود آدم‌های بعضاً بی خیال» برشمردند. ایشان افرادی که تلاش می کنند مذاکره با امریکا را از روش و منش ائمه استنباط کنند «سهل اندیش» خوانده و و از آنها پرسیدند:«تاریخ را این طور تحلیل می کنید؟»

این سخنان محکم، بازتاب های گسترده‌ای در رسانه های داخلی و خارجی پیدا کرد. در این میان اما دو گروه،تلاش کردند سخنان رهبری را در تقابل کامل با مواضع رییس جمهور قرار داده و فضایی دوقطبی در جامعه ایجاد کنند. گروه اول، تندرو‌های جناح راست و گروه دوم، همزاد‌های جناح چپی شان! و البته هرکدام با اهدافی خاص. رادیکال های چپ، با بازآفرینی الگوی پوسیده‌ی حاکمیت دوگانه تلاش کردند خاطره‌ی روزهای پرالتهاب اواخر دهه هفتاد و چالش هایی که با همین دوگانه ساختن‌ها ایجاد می‌شد را زنده کنند. تندروهای راست اما هدف دیگری از این دوقطبی سازی داشتند. آنها تلاش می‌کردند با تقویت گزاره‌هایشان درباره زاویه داشتن تفکرات دولت یازدهم با آرمان های اصیل انقلاب و برانگیختن احساسات انقلابی مردم، دولت را در مقابل رهبری و مردم قرار داده و با گسترش این تقابل، خود را ناجی ِ ایران ِ اسلامی از دست ِ عده ای منافق تصویر کنند! صحنه اصلی این تقابل هم، مثل اکثر تقابل های این چنین فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بود. این فضای غیررسمی به تندرو‌ها اجازه می‌دهد نظرات‌شان را  بی‌پروا بیان کنند و همین بی‌پروایی، به خوبی دستشان را برای مردم رو خواهد کرد!


شکی نیست که حضرت آقا سخنان‌شان را کاملاً ناظر بر مسائل روز و زمزمه‌هایی که درباره گسترش مذاکرات با امریکایی‌ها شنیده می شود ، بیان کردند. حتا می‌توان تماس فیزیکی ِ اخیر میان ظریف و اوباما را نیز از علل بیان این سخنان صریح توسط رهبری دانست. به نظر می رسد جریانی در کابینه تلاش می‌کند قبح مذاکره با امریکا را در همه‌ی سطوح بشکند و کم کم به بازگشایی سفارت‌ها و عادی سازی ِ روابط طرفین بکشاند. پرداخت ِ شدید به این موضوع در روزنامه های زنجیره‌ای نیز می تواند مویدی بر این ادعا باشد که: تماس بیشتر با امریکا و عادی سازی روابط با «شیطان بزرگ»، پروژه‌‌‌ای است که به شدت توسط یک جریان خاص هدایت و پیگیری می‌شود. و سخنان قاطع رهبر انقلاب خط بطلانی است بر تلاش‌های این عده!


اما از طرفی نباید فراموش کنیم رهبر انقلاب،بارها و بارها در بیانات شان از دولت یازدهم و خاصه تیم مذاکره کننده هسته‌ای-در راس آنها دکتر ظریف- تقدیر کردند. ایشان ظریف و همکارانش را «غیور،امین،شجاع و متدین» نامیدند و در خطبه های نماز عید فطر درباره تیم مذاکره کننده فرمودند:« اجرشان نزد خدا محفوظ است.»بنابراین تلاش برای ایجاد تقابل میان مواضع رهبری و دولتمردان، تلاشی بی‌فایده و در تعارض با منش و روش ِ حضرت آقاست. به نظر می‌رسد سخنان روز چهارشنبه‌ی رهبری بیش از آن که «عتابی آمرانه» باشد به «نصیحتی پدرانه» شبیه است. درست همان طور که از ایشان انتظار می رود. و البته لحن ِ جدی و تحکم آمیز ِ رهبری در این سخنان را می توان  به جدیت ِ پدری تشبیه کرد که بیش از هرکس دیگری به دنبال ِ موفقیت فرزندان خویش است.


تندرو های هردوجناح نباید فراموش کنند که ایجاد تقابل و دوقطبی سازی در جامعه، جز ایجاد جدل‌های بی فایده و دعواهای باندی، کاربرد دیگری نخواهد داشت. چپ ها باید بدانند که دوره ی حاکمیت دوگانه و «فشار از پایین،چانه زنی از بالا» مدتهاست گذشته و راست‌ها باید متوجه باشند که تولید تقابل میان رهبری و دولت، پیش از هرچیز کلیت ِنظام را تضعیف خواهد کرد!

۹۵/۰۶/۰۳
محمدصالح سلطانی

بسیج

دانشگاه

سیاست

شریف

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">